• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Конкурси
  • Чорнобильська історична майстерня Конкурс дослідницьких робіт «Чорнобиль та Східна Україна портрети і долі 1986-2016» (до 30-річчя Чорнобильської трагедії)

/Files/images/konkursi/3.jpg

Чорнобильська історична майстерня

Конкурс дослідницьких робіт

«Чорнобиль та Східна Україна: портрети і долі 1986-2016»

(до 30-річчя Чорнобильської трагедії)

Міська громадська організація

«Союз Чорнобиль України»

Відділ культури, мистецтв і туризму

виконкому Орджонікідзевської міської ради

Досвід Чорнобиля

26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції відбулася страшна аварія, яка призвела до неконтрольованого збою систем роботи реактора, внаслідок чого стався викид величезної кількості радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Але тільки після того, як у Швеції був зафіксований підвищений рівень радіації, радянський уряд визнав, що сталася аварія. Упродовж трьох років влада замовчувала інформацію про реальні наслідки вибуху реактора і подавала відселеним із зони надію про повернення до нормального життя, такого, яким воно було до катастрофи. Тільки наприкінці 1980-х завдяки зусиллям широкої громадськості став відомий увесь масштаб катастрофи.

За різними підрахунками, протягом 1986-1989-го років радянська влада задіяла від 600 000 до 800 000 осіб для «ліквідації» наслідків аварії на 4-му енергоблоці ЧАЕС. Більшість цих людей - військові або резервісти. Однак серед них були також представники всіх інших можливих професій. Три відсотки від загальної кількості ліквідаторів становили жінки.

Чорнобильська катастрофа торкнулася і жителів постраждалих районів. Мешканці понад 600 населених пунктів у Білорусії та 400 в Україні змушені були покинути свої домівки... Часто евакуація і переселення були примусові.

Яким вони зараз згадують те переселення? Яким чином переселення переінакшило життя людей та як вони про це розповідають сьогодні? Як згадують про ці події ліквідатори та переселенці майже 30 років потому? Який вплив вони мали на їхнє подальше життя?

Досвід військового конфлікту

Деякі дослідники аварії на ЧАЕС відзначали, що більшість учасників та потерпілих ці події 1986 року сприймали як війну. На жаль, 2014 року наше суспільство спіткала нова трагедія - військовий конфлікт на сході України. Для деякого - це ще одне вимушене переселення. Для учасників АТО та постраждалих від бойових дій - це також виконання завдань із захисту суспільства, евакуація, втрата здоров'я, малої Батьківщини, початок розбудови життя на нових місцях.

Як можна розказати про участь в АТО та втрачений дім сьогодні? Яким чином переселення переінакшило життя людей та як вони про це розповідають? Чи можна порівнювати ці переселення?

Якою постає людська взаємодія з точки зору переселенців та яке місце в цій взаємодії відводиться державі?

Учасники конкурсу

До участі в конкурсі запрошуються старшокласники, які у своїх конкурсних роботах на основі записаних інтерв'ю та зібраних документальних матеріалів опишуть долі та життєвий шлях ліквідаторів аварії на ЧАЕС, а також осіб, яких було переселено із зони аварії у другій половині 1980-х рр. та із зони АТО впродовж 2014-2016рр. Роботи можуть бути присвячені долі як однієї людини, так і декількох.

Умови участі у конкурсі

Для участі у конкурсі необхідно звернутися до спогадів людей, які переживали події, пов'язані з аварією 26 квітня 1986 року та її наслідками, а також учасників АТО та постраждалих від бойових дій на сході України впродовж 2014-2016 років. Спогади мають бути записані на диктофон чи відеокамеру, а на основі їх аналізу необхідно написати самостійний текст.

Конкурсна робота повинна містити:

• текст роботи, написаний, головним чином, на підставі спогадів, на аркуші А4 чотирнадцятим шрифтом, об’єм роботи - 5 листів ;

• бажано копії особистих документів та, за наявності, фотографії того часу, сучасні фото.

До всіх робіт має бути доданий титульний аркуш, на якому треба вказати:

• назву конкурсної роботи;

• дані учасника/ків конкурсу (ПІБ, контактну адресу та телефон).

Роботу можна виконувати індивідуально або групою, самостійно чи з допомогою керівника.

Усі матеріали необхідно додатково записати на диск та принести до Центральної міської бібліотеки (вул. Калініна, буд.7, ІІ поверх).

Роботи приймаються до 5 квітня 2016 року включно.

Результати конкурсу будуть оголошені у квітні напередодні Дня Чорнобильської трагедії 26 квітня 2016року.

Всі учасники конкурсу отримають дипломи, а переможці – винагороди, пам᾿ятні подарунки. За результатами конкурсу буде видана збірка творів переможців конкурсу.

За більш детальною інформацією звертатися за тел. (05667)61780 або за адресою: вул. Калініна, буд 7, ІІ поверх.

Кiлькiсть переглядiв: 407