Історія центральної міської бібліотеки для дорослих Орджонікідзевської ЦБС



Ніщо не принесло світу стільки добра, як книга – найкраще досягнення людства. За допомогою книги ми пізнаємо простір і час, вчимося жити, збагачуємо розум і душу. Рятівницею душі сьогодні є бібліотека, яка дарує чарівний світ знань. Без бібліотеки суспільство ганебно деградує. Це важливо сьогодні, коли книжка і часопис стали недоступними більшості людей.

Наш край – козацько - степовий. Безліч “слідів” залишила по собі наша історія. Багато виникло поселень. Так, і на цьому місці, де зараз знаходиться наше маленьке, мальовниче місто, були селища звичайних робітників, які працювали в шахтах та на кар’єрах. Лише в 1965 році, офіційно місто стало районного підпорядкування. А вже в 1960 – ті роки йшло найпотужніше будівництво житла, навчальних та культурних закладів.

І в 1967 році в місті була відкрита міська бібліотека для дорослих. Це був філіал Нікопольської районної бібліотеки. Працював тоді тільки один бібліотекар, директор (Пучкова Аза Антонівна) та техпрацівник. Книжковий фонд налічив 2646 примірників. Наразі фонд становить 48088 примірників. Як ми бачимо, показники збільшились. Адже місто росло і населенню потрібна була “ДУХОВНА ЇЖА”. Нажаль, цифр, скільки тоді було записано читачів та кількість відвідування бібліотеки, ми не маємо. Але з гідністю можемо сказати, що відкриттю бібліотеки всі були дуже раді.

Історія дитячої бібліотеки Орджонікідзевської ЦБС

Без минулого немає майбутнього. Ця мудра істина дуже точно відображає суть історії. Це стосується і історії нашого міста Орджонікідзе. А дитяча бібліотека є невід’ємною частиною нашого міста. І історію її створення, людей, які стояли біля витоків, ми повинні з вдячністю пам’ятати!то ж перегорнемо сторінки історії дитячої міської бібліотеки, як пожовтілі від часу сторінки фотоальбому.

А починалось все у 1968 році, коли було прийнято рішення Орджонікідзевської міської Ради про створення міської дитячої бібліотеки з 1 серпня 1968 року. На посаду завідуючої була прийнята Волчкова Алевтина Гаврилівна.

Виконком міської Ради виділив кошти на придбання книг і обладнання. На рудо ремонтному заводі виготовили стелажі; вітрини для книжкових виставок; ящики для книг та формулярів. Для бібліотеки виділили приміщення з двох кімнат у міському будинку піонерів. Одна з кімнат була абонементом, інша – читальним залом.

Книг спочатку було дуже мало, їх приносили з дому жителі міста, діти. В комплектуванні фонду велику допомогу надавали: обласна дитяча бібліотека та гірничо – збагачувальний комбінат – найбільше підприємство міста. Перша інвентарна книга розпочата 26 серпня 1968 року. Перша книга записана у ній мала назву “Детям о Ленине!” – 1967 року видання, коштувала 43 копійки. Як згадувала Алевтина Гаврилівна пізніше, книг було мало, а бажаючих їх прочитати багато, тому термін користування було обмежено до мінімального. Та згодом книжкові надходження збільшилися і до 18 березня 1969 року (закінчену перш інвентарну книгу) їх стало 5025.

Збереглася і книга наказів по Орджонікідзевській міській дитячій бібліотеці – розпочата 5 вересня 1968 року наказом № 1 про прийом на роботу Сухої Раїси Василівни. Наказом № 2 на роботу була прийнята Голубєва Анна Зінов’євна в якості прибиральниці. Згодом штат працівників збільшувався. Потягом шести років роботи він досяг 6 працівників, всі вони були спеціалістами з бібліотечною освітою. Цей стабільний колектив працював багато років.

В 1979 році відбулася централізація міських бібліотек у централізовану бібліотечну систему, до складу якої увійшла і дитяча бібліотека. Також у 1979 році вона перемістилася в нове приміщення за адресою вул.. Калініна 7, де знаходиться і зараз. Приміщення стало набагато більше і включало в себе: кабінет завідуючої, абонемент та читальний зал для дошкільнят, та учнів 1 – 4 класів, абонемент та читальний зал для учнів 5 – 9 класів, книгосховища обох відділів – молодшого та старшого.

Життя бібліотеки, її історію творили люди, віддані своїй справ. Ці милі жінки – розумні і щирі – дійсно були патріотами бібліотеки, відали їй та відвідувачам свої знання, уміння, любов до дітей і бажання збагатити їх знаннями, привити любов до читання, до книги. Назвемо їх імена: Волчкова Алевтина Гаврилівна – незмінний багаторічний директор, Суха Раїса Василівна, Савченко Варвара Іванівна, Кравцова Марія Мар’янівна, Губа Любов Іванівна, Русінова Галина Миколаївна, Літвінова Галина Петрівна. Саме ці люди працювали у бібліотеці не один десяток років і віддали їй часточку свого життя.

Очолювали бібліотеку:

1968 – 1988 – Волчкова Алевтина Гаврилівна

1988 – 1994 – Волкова Тетяна Євгенівна

1995 – 2003 – Литвинова Галина Петрівна

2003 – 2010 – Потапова Наталія Володимирівна

Усі ці роки бібліотека була творчим колективом однодумців, професіоналів, створила свій неповторний імідж.

Перш за все вона надавала можливість усім категоріям користувачів дітей безкоштовно користуватися книгою, журналом, газетою. Бібліотека завжди тримала тісні зв’язки зі школами міста, будинком піонерів, проводила голосні читання, усні журнали диспути, обговорення. Широко використовувала традиційні форми наочної пропаганди літератури – книжкові виставки, відкриті перегляди літератури, бібліографічні огляди. Бібліотечні уроки для учнів 5 – 8 класів стали справою честі бібліотеки, вона взяла на себе відповідальність за бібліотечно – бібліографічну грамотність підростаючого покоління міста. Неодноразово проводила семінари – практикуми для шкільних бібліотек.

Централізована міська дитяча бібліотека працювала і працює зараз під керівництвом обласної дитячої бібліотеки, тісно співпрацює з нею, звертається за методичною допомогою, практичними порадами. У 1980 х роках на базі Орджонікідзевської міської бібліотеки відбувся обласний семінар по обміну досвідом роботи з читачами – дітьми різних вікових категорій. Це було своєрідним екзаменом для працівників бібліотеки і почесною місією.

За велінням асу бібліотека стала надавати відвідувачам додаткові платні послуги (кінець 90 – х років) сприяло поповненню книжкових фондів новими надходженням, покращенню матеріально - технічної бази.

У 2008 році бібліотека відзначила 40 річний ювілей. Це була подія загальноміського масштабу. Бібліотеку привітала міська влада, громадськість, політичні партії міста. Дякуючи їм у бібліотеці з’явився комп’ютер, два принтери, DVD – плеєр, нові книги.

Історія бібліотеки - філії № 2

Бібліотека – філія № 2 - є структурним підрозділом Орджонікідзевської ЦБС. Була заснована у січні 1990 року. Першим працівником філії № 2 була старший бібліотекар Лагода Н. П. (наказ № 1 від 2.01.1990) . згодом до бібліотеки прийшла працювати на посаду бібліотекаря Пташкіна К. І. Багато років пропрацювала тут Мільченко Н. О.

Філія № 2 мала, як і тепер, два відділи: абонемент і читальний зал, обслуговувала всі категорії користувачів. На момент відкриття фонд становив 5930 книги. Бібліотека знаходилась за адресою: вул.. Л. Чайкіної 30, а вкінці 2000 року переїхала в нове приміщення по вул.. Л.Чайкіної 33.

На базі бібліотеки працював клуб сімейного читання “Я - сім’я - родина” ( з 2002 по 2009 р.)

Історія бібліотеки - філії № 3

Бібліотека – філія №3 є структурним підрозділом бібліотечної системи міста Орджонікідзе.

Бібліотека – це інформаційний,культурно – просвітницький заклад, що забезпечує право вільного, повного та рівного доступу до інформації,сприяє задоволенню культурних, освітніх, інформаційних потреб користувачів, духовному розвитку особистості.

Основну увагу спрямовує на індивідуальний підхід до кожного користувача, намагається найповніше задовольняти кожен читацький запит.

Фонд бібліотеки становить 7631 прим. документів. Він різноманітний: твори класиків, довідкова література, книги по історії України, по краєзнавству, на допомогу шкільній програмі, твори сучасних письменників і т. ін.

Так, як бібліотека має краєзнавчий профіль, то велику увагу приділяє збиранню інформації про наше місто, край.

В 2011році був поновлений краєзнавчий куточок ”Наше місто: від подиху століть до сьогодення”.

Також, поповнено новими матеріалами такі тематичні папки:”Екологія міста”,”Почесні громадяни”,”Що?Де?Коли? у нашому місті”,”Борис Мозолевський”,”Дніпропетровщина вчора, сьогодні, завтра”.

В цьому році нашому місту виповнилось 55 років. В бібліотеці пройшов історико – літературний похід “Я в этом городе живу”.

Намагаємось на кожен масовий захід запрошувати цікавих людей. Бібліотека це місце, де можна не тільки поповнити свої знання, але й відпочити, поспілкуватися.

Тому значну увагу бібліотека приділяє організації дозвілля, проведенню вікторин, конкурсів, оглядів літератури та науково – пізнавальні бесіди.

На сьогоднішній день бібліотека обслуговує 752 користувача. Цього року до їх послуг бібліотека отримувала 21 назву періодичних видань газет і журналів. Кожного дня здійснювалась викладка періодики “Що день прийдешній нам готує”.

Для якісного інформаційного забезпечення користувачів проводимо систематичну роботу з метою збереження та розширення бібліотечного фонду, основою якого є українська книга.

Завдяки постійно діючій акції “Подаруйте книгу бібліотеці” фонд бібліотеки поповнився майже на 200 книг: це і українська класика, і пригодницькі романи, підручники, жіночі романи.

На початку року ми обов’язково відзначаємо користувачів, які подарували найбільше книг.

Достатньо успішно використовуються для ознайомлення з новими надходженнями та для залучення нових читачів виправдані форми роботи: “Дні інформації”, книжкові виставки, огляди, виставки однієї книги та інші заходи.

Для багатьох людей бібліотека є особливою фортецею, де можна відмежуватися від буденності й поринути у світ незвіданого.

l
Кiлькiсть переглядiв: 478