/Files/images/DSC04118.JPG«Волонтерство як засіб

соціалізації молоді»

Круглий стіл

Зустріч учнів з волонтерами міста

Мета: розширити та поповнити знання учнів про історію виникнення та напрямки роботи сучасного волонтерства, зокрема в нашій країні та місті; сформувати глибоке осмислення учнями значення волонтерської роботи в житті суспільства; формувати духовну потребу допомагати; виховувати повагу до праці волонтерів, любов до свого міста і України, національну свідомість.
Присутні:учні КЗ СЗШ № 4, волонтери міста, працівники бібліотеки, преса.
Обладнання:смайлики трьох кольорів, папірці двох кольорів, анкети, портрет Анрі Дюнана, цифровий фотоапарат, комп’ютер.
Хід заходу
¨ Вступне слово бібліотекаря О.І. Ребенок.

(ознайомлення з темою заходу, представлення учасників, проведення анкетування)

¨ Проведення соціального дослідження.

(Учні отримують по три смайлики, що вказують на рівень їх обізнаності у даному питанні, вибирають один із смайлів, опускають його до скриньки. Підводяться підсумки)

О.І. Ребенок.

- Слово надається бібліотекарю Н.В. Погрібній, яка інформує присутніх про історію і сьогодення волонтерства, з масштабами та розвитком у нашій країні.

Н.В. Погрібна.

- Саме слово «волонтер» походить від французького volontaire, яке в свою чергу було запозичене з латинської voluntarius, і в дослівному перекладі означає доброволець, охочий.

- У Законі України «Про волонтерський рух» (від 19 квітня 2011 року) визначено, що волонтер – це фізична особа, яка добровільно здійснює благодійну неприбуткову та вмотивовану діяльність, що має суспільно корисний характер.

- Волонтер - особа майбутнього, громадянин світу, шанс людства на виживання.

- Волонтери - люди, що працюють в будь-якій області за своєю волею і згодою, а не з примусу.

- Волонтерські рухи - це вільні спілки людей, об'єднані за якимсь певним інтересом.

- Волонтери - це групи людей, які різнобічно розвивають суспільство.

- Так як волонтери працюють напряму з суспільством, вони краще розуміють і чують їхні проблеми та першими намагаються їх вирішити.

- Волонтерство - це добровільний рух, який започаткований, 24 червня 1859 року в Сольферіно, селищі в північній Італії, де французькі й італійські війська билися з австрійцями. У цій запеклій битві, яка продовжувалась близько 16 годин, на полі бою покинутими залишилось 40 тисяч убитих і поранених. Санітарні служби воюючих сторін були безсилі допомогти в ситуації, що склалася. Вигляд важких страждань поранених привів у жах молодого швейцарського письменника і журналіста Анрі Дюнана, що проїжджав по тих місцях у власних справах. Він припинив поїздку та залишився, щоб надавати допомогу всім пораненим воїнам, незалежно від національності. Також Дюнан зробив заклик у сусідніх селах, і разом з місцевими жителями у найближчій церкві влаштував пункт, де надавали невідкладну допомогу тим, хто її потребував .

Повернувшись до Швейцарії, Анрі Дюнан не міг стерти з пам’яті цю страшну картину. Він узявся за перо, щоб розповісти світу про драму війни. У 1862 році була закінчена його книга "Спогад про Сольферіно". Дюнан надрукував книгу за власні кошти і розіслав її європейським монархам, політичним діячам, військовим, меценатам, друзям.

Успіх виявився миттєвим і перевершив всі очікування. Книга сильно схвилювала Європу, оскільки багатьом була невідома жорстока реальність битв.

Коли книгу прочитав Густав Муанье, адвокат і президент благочинного товариства в Женеві, то був надзвичайно вражений описаними в ній подіями і, будучи людиною дії, Муанье запропонував Дюнану обговорити написане з іншими членами Товариства.

В ході зустрічі була створена комісія з п’яти чоловік, яка вперше зібралася 17 лютого 1863 року і назвала себе "Міжнародним комітетом допомоги пораненим".

А вже в жовтні 1863 року в Женеві відбулася міжнародна конференція. У ній взяли участь представники шістнадцяти держав. Ця конференція лягла в основу установи Червоного Хреста. А сам комітет пізніше був перейменований в Міжнародний Комітет Червоного Хреста.

У 1864 році був вибраний відмінний знак - червоний хрест на білому фоні. Це зворотне розташування кольорів прапору Швейцарії – в ознаку того, що Рух зародився саме в цій країні. Знак мав на меті виділяти і охороняти тих, хто надає допомогу пораненим воїнам.

Принципами, сформульованими Дюнаном, керуються волонтерські організації в усьому світі й донині.

Однак тільки в минулому столітті, сповненому війн, волонтерство виокремилося у соціальне явище.

Після Першої світової у Франції було здійснено один із перших масштабних волонтерських проектів за участю німецької та французької молоді, в рамках якого волонтери відновлювали зруйновані війною ферми в районі місць найзапекліших боїв між німецькими та французькими військами.

Волонтерський рух розвинений в багатьох країнах світу, спрямований на поліпшення життя і є важливою частиною побудови гуманного громадянського суспільства.

За даними соціологічного дослідження, проведеного в 2008 році, 65% населення Землі беруть участь у волонтерській діяльності, а 2001 рік було оголошено Міжнародним роком волонтерів, що засвідчує популярність волонтерства у світі.

Найбільше волонтерство розвинене в США, де діє понад 500 волонтерських центрів. У деяких американських сім’ях складаються цілі династії волонтерів.

У зв’язку зі змінами в політичній та суспільній ситуації України, волонтерство і для нас набуває нового значення та є актуальним напрямом у житті нашого суспільства. Адже саме волонтери першими відреагували і надали діяльну допомогу громадянам окупованих територій і воїнам АТО.

Основними напрями волонтерської діяльності в Україні на сьогодні є:

· організація дозвілля молоді;

· залучення волонтерів до масових форм роботи;

· анкетування, опитування, соціологічні дослідження;

· проведення інтелектуальних і розважальних ігор;

· сприяння розширенню світогляду, інтелектуального розвитку дітей-інвалідів;

· соціальна допомога малозабезпеченим, безпритульним дітям;

· робота консультативних пунктів на базі різних закладів та на вулицях міста;

· розвиток творчого потенціалу талановитої молоді;

· проведення зустрічей з молодіжними аудиторіями;

· пропаганда здорового способу життя;

· соціальна реабілітація, попередження та подолання негативних явищ у молодіжному середовищі;

- Сьогодні в кожній області, кожному місті та майже кожному селищі нашої держави є хоча б одна група волонтерів, які активно допомагають тим, хто потребує допомоги, що свідчить про визнання українським суспільством значущості волонтерської діяльності та повернення до християнських цінностей милосердя та благодійності. Це ще раз засвідчує те, що милосердя та благодійність залишаються незмінними атрибутами життя людини.

- У нашому місті також є волонтерська організація – «Орджо Сіті», представники якої завітали сьогодні до нас і розкажуть про свою діяльність.

¨ Розповідь волонтерів.
О.І. Ребенок.

- А зараз пропонуємо вам висловити свої враження від нашої зустрічі:

· чи корисною була інформація;

· чи змінилося ставлення до волонтерів і волонтерського руху;

· чи з’явилося бажання взяти участь у волонтерській роботі?

(Учні отримують по два кольорових папірці, колір яких вказує ставлення школярів до отриманої інформації, враження від зустрічі. Ведучі підводять підсумки, разом з волонтерами та учнями визначають напрямки подальшої співпраці)

- Із заключним словом до вас звернеться директор ЦБС Лариса Миколаївна Смислова.

Кiлькiсть переглядiв: 2417